All Guides Ivern Guides [CZ] Daisy knows the best
2
0
Updated
1 year ago
Views
1.2K
Comments
0

Ivern Statistics for Fifinas

Author's performance with Ivern compared to the ranked average.

Value
Average
Games Played
160
2
Win %
65
39
Kills
2.5
2.4
Assists
16.0
11.4
Deaths
2.2
5.6
KA:D Ratio
8.3
2.5
Gold Earned
10.6K
9.1K
Creep Score
18.3
99.0
Average
 • Author Champion Statistics
 • Guide Details

Summoner Spells Back to Top

Klasická jungle kombinace, tady se nedá nic měnit.

Flash vám umožní iniciovat přes Q nebo se dostat ze svízelných situací.

New Runes Back to Top

Masteries Back to Top

Cunning

 • Wanderer - čím více movement speedu, tím rychlejší clear. Savagery se hodí pouze na clearování jungle
 • Runic affinity - Ivernovi se hodí buffy, jeho clear je docela mana hungry. Navíc nemusíte předávat buffy, celou hru se vám tato masterka vyplatí
 • Meditation - Ivern není o damage, meditation vám pomůže při clearu, když vám skončí blue buff
 • Greenfather's Gift - skvělá synergie s W, při ganku vám přidá slušně damage.
 • Intelligence - 45% CDR shodí váš štít na 4,4s CD, Ivern není o damage, Precision by byl wasted stat
 • Windspeaker's Blessing - posiluje vaše štíty + healy z itemů, naprosto skvělá masterka.

Resolve

 • Recovery - nestavíte moc armoru a magic resistu, zlepší vám sustain v early game
 • Explorer - opět, jako Ivern potřebujete movement speed, Explorer vám umožní se rychleji pohybovat po mapě
 • Runic Armor - hlavní sílou Iverna jsou jeho štíty. Sice je většinou dává na své spojence, ale občas musí zachránit i sebe. Svým způsobem díky tomu budete víc tanky
 • Insight - kratší CD na smitu vám umožní častěji counterjunglit - větši škody pro enemy junglera a kratší CD na flashi nemusím myslím komentovat.

Abilities Back to Top

Q
E
W
E
E
R
E
Q
E
Q
R
Q
Q
W
W
R
W
W
Passive
Q
1
8
10
12
13
W
3
14
15
17
18
E
2
4
5
7
9
R
6
11
16

Friend of the forest (passive)

To je to, co dělá Iverna nejunikátnějším junglerem. Díky své pasivce nemusí zabíjet campy, ale za každý camp dostane stejné damage v závislosti na levelu. Když budu mluvit při clearu o tété abilitě, budu používat pojem "tap". Znamená to pouze označit camp a nechat ho tam a později si ho vyzvednout. Smite si kromě early game clearů chcete šetřit na counterjunglení. Nevýhodou je braní golemů, kteří se s touto pasivkou nerozdělí - méně XP pro vás. Ale můžete to kompenzovat counterjunglením.

Po levelu 5 pokud vezmete buff, tak na něj vždy pingněte nebo pokud vaši spoluhráči neví, jak Ivern funguje, tak jim to vysvětlete (aby využili vaše buffy).

Rootcaller (Q)


Další velice zajímavá abilita. Váš hlavní nástroj při ganku, dobrý na iniciaci. Imobilním tankům umožní se přiblížit k enemy, případně můžete utíkat přes campy. Sice na campy nemůžete útočit, ale můžete dát na ně Q, které jim nedá damage a vy se můžete přitáhnout.

!!!POZOR!!! Q vás přitáhne na vzdálenost autoattacku, pokud máte tedy vylepšený range z W, nepřitáhnete se úplně na enemy.

Většinou chcete začít s Q, obzvlášť pokud chcete cheesnout enemy junglera a stealnout mu buff. Pokud chcete invadovat, tak Q je jeden z nejlepších spellů (vaši spojenci se mohou přitáhnout).

Brushmaker (W)


Velice podceňovaná Ivernova abilita, ovšem může setupovat objectivy, zakrýt HP draka/barona, zaprotectit vaše adc nebo udělat obranou linii kolem věže, kam se váš team může schovat před pokem enemy.

Pokud dáváte W na draka/barona, dejte ho vždy přesně na něj (doprostřed pitu). Nebudou mít šanci přes zeď dát wardu do toho křoví.

Dává vizi, můžete to dávat místo face checku (dlouhý range) nebo dávat na campy, abyste zkontrolovali, jestli tam jsou.

V teamfightech můžete rušit enemy vizi, dát to pod vaše carry, aby sejim lépe kitovalo.

Má dobrou synergii s masterkou Greenfather's gift, při ganku tedy dejte pod sebe křoví, autoattack. Toto je obzvláště účinné s redbuffem.

Triggerseed (E)


Hlavní Ivernova abilita. Při ganku dá skvělý slow, v teamfightech zjednodušší kitování pro vaše adc. Na max levelu s 45% CDR má 4,4s cooldown a dává cca 400-500 HP shield.

Pokud máte dost času při ganku je lepší nejprve protivníka zpomalit přes E (dáte ho na sebe nebo na spojence, záleží na situaci) a potom teprve dávat Q. Zpomalený cíl se lépe trefuje.

Daisy! (R)

Velice užitečný a pro enemy otravný golem, který vytankuje hodně damage a dává knockupy. Občas umělá inteligence (nebo snad umělá demence) zlobí, ale dá se to zvládnout. Musíte hodně mačkat R, aby se náhodou nerozhodla, že nic nebude dělat.

Daisy funguje podobně jako warmog. Když je mimo combat, začnou se jí rychle regenerovat HP: Pokud tedy tankuje nějakou věž, tak ji můžete potom na chvíli poslat mimo věž, aby si doplnila HP.

Můžete dát na daisy E, pokud chcete chasovat (má vyšší movement speed než vy), aby dala slow na enemy a vy jste mohli chasnout enemy.

!!!POZOR!!! Při divování s Daisy se s vaším útokem do enemy věž začne místo do Daisy zaměřovat do vás.


Items Back to Top

Starting Items

  Jediná možnost starting itemů

Core Items

  První back
  Core itemy, vysvětleno níže
  Dobrá synergie s redemptionem, dobré staty. 2. itemy, viz popisek

Situational Items

  Více v podrobnostech

Ivern je i v build pathu poměrně unikátní champ. Jako jeden z mála junglerů nekupuje vůbec v early game jungle item.

Starting itemy

Vždy začínáte s 1039.png a 2031.png.

Mana regen z talismanu je užitečný při prvním clearu, 1041.png byste vůbec nevyužili (neautoattackujete při clearu). Ivern má dobrý first clear, může si tedy dovolit koupit 2031.png, což je dobrá investice do midgame.


Core itemy

Po prvním backu podle správného clearu si koupíte T1 boty a control wardu. Následně si chcete vylepšit boty, buď na CDR (kratší smite CD), pokud nebudete stavět ardent censer a Mikael nebo na mobility.

Pokud enemy je aktivní jungler a vy chcete s ním držet krok, 3117.png jsou skvělý item. Můžete rychleji farmit jungli a pomáhat vašemu teamu proti enemy junglerovi.

Druhým core itemem je  3107.png (i po nerfech v 7.2 dokáže z dálky v early game otočit fight. Dobrá synergie s 3174.png). Zlepší vám štíty a healy, můžete dálkově ovivnit nějakou akci a zachránit spojence než tam stihnete doběhnout, abyste dávali shieldy. V teamfightu udělá doopravdy hodně, ovšem musíte počítat s tou prodlevou, než se heal spustí.

Po změnách v 7.12 se jako druhý třetí item více vyplatí Mikael nebo Ardent kvůli silnějšímu ardentu. Pokud nutně nepotřebujete MR, tak je to lepší volba. Pokud enemy mají hodně CC, tak je Mikael skvělý. Naopak pokud máte dobrého bruisera nebo adc, co hodně AAčkuje, berte ardent. Později můžete postavit to druhé.

Poté stavíte 3174.png, pokud máte proti sobě AP junglera, případně hodně AP championů je lepší koupit 3028.png, jinak je lepší 3108.png.

Grail je na Iverna skvělý. Je to levný item, healí spojence, přidá mu damage a zároveň mu dává i magic resist, který Ivern z run získává až v pozdějších fázích hry. Navíc i když Ivern nemá moc damage, tak Grale přes daisy a konstantní damage lehce nastackuje


Situační itemy

Důležitým faktorem při výběru situačního itemu je váš team a enemy team. Záleží, co kdo staví a kdo je feedlý. Ve většině případů se ovšem chcete vyhnout itemům s CDR, protože z prvních 3 core itemů máte už 45% (pokud berete CDR boty). Item s CDR berete jen pokud jste si koupili mobility boty a nemáte CDR v runách.

3190.png Můj nejčastějí třetí item, dokáže znegovat všechen burst populárních assasinů jako je 55.png. Přidává pěkné tanky staty a stejně jako ostatní support itemy je levný. Pokud ho staví support, tak to vůbec nevadí. Pouze pokud to dáte v rozestupu 8 sekund, tak druhý locket bude mít poloviční účinnost, což je pořád hodně. A často ho bude mít nabitý jen jeden.

3109.png Pokud mám feedlé carry, které ví, co dělá, tak rád za něj schytám nějaké damage.

3143.png Enemy jsou full AD nebo mají hodně critu a nikoho nenapadlo postavit Randuin? Můžete ho postavit vy.

3222.png Pokud máte silné carry a enemy mají hodně CC

3504.png Pokud máte silné carry, které hodně autoattackujete nebo bruisera jako je Fiora

Jungle item

Zpravidla jungle item chcete stavět až jako poslední nebo předposlední. Pokud chci hodně wardit, tak už jako 3. item koupím 3711.png3364.png, ale vylepším ho až později.

Pokud jste se už ale dostali do fáze, kdy máte skoro full build a už jen poslední item vám chybí, tak je to právě jungle item. Téměř vždy stavíte cinderhulk, abyste byli víc tanky. Za Iverna čím déle vydržíte, tím déle vydrží vaše ADC/midař. Máte tedy na výběr 1409.png, pokud chcete wardit (k tomu 3364.png , v late game je důležitjěší odstraňování vize) nebo 1413.png kvůli duelům.

Pro play build

V LCS a LCK staví Iverna trochu jinak. Teamy jsou sehrané, rush supportících itemů je tedy efektivnější. Pokud jste full premade a sehraní, klidně to můžete vyzkoušet.

Jejich začátek je ale podobný, clear úplně stejný, po prvním backu koupí 3158.png nebo 3711.png kvůli vizi (podle počtu goldů). Potom dokoupí to druhé. Jako první staví 3190.png nebo 3107.png . 3174.png kupují až kolem 5. itemu.

Matchups Back to Top

Click on a champion below to see the author's notes on that particular matchup.

 • Amumu
  Easy
 • Diana
  Easy
 • Graves
  Hard
 • Hecarim
  Medium
 • Ivern
  Hard
 • Jax
  Medium
 • Kha'Zix
  Medium
 • Lee Sin
  Medium
 • Master Yi
  Medium
 • Olaf
  Hard
 • Rek'Sai
  Medium
 • Rengar
  Hard
 • Shaco
  Hard
 • Udyr
  Medium
 • Vi
  Medium

VS

Amumu

Easy

V early game závislý na svém blue, pokud mu ho při druhém clearu vezmete, bude mít velké problémy. Má pomalý clear, lehce mu můžete vybrat campy.

Může něco dělat pořádně až v teamfightech, kdy už bude pozdě

VS

Diana

Easy

Velice pomalý jungler, dokážete znegovat její burst shieldem, lehce se counterjunglí.

VS

Graves

Hard

Poměrně složitý matchup, pokud vás někde potká samotné, hoďte Q a utíkejte. Nesnažte se ho fightit na blízku. S novým lethality buildem může být nepříjemný, většinu jeho damage zredukujete locketem a štíty.

VS

Hecarim

Medium
Podobně jako Amumu je závislý na svém blue, jeho engage s Ečkem můžete zrušit vašim Q.

Berte mu co nejvíce raptory (dávají hodně XP, Heca je vezme rychle)

VS

Ivern

Hard

Nehrej blind pick

VS

Jax

Medium

Ivern má lepší pressure a ganky, ale Jax ho do late přescaluje a potom ho dokáže zničit díky svému neustálemu damage.

VS

Kha'Zix

Medium

Do 6 jste silnější, po 6 až do dokončení 2. itemu je silnější on, s 2. itemem dokážete přežít jeho burst a s teamem ho jednoduše vymazat.

VS

Lee Sin

Medium

Od 20. minuty Lee Sin nemá šanci nic udělat vám nebo vašemu teamu. Do té doby je lepší si dávat pozor. Counterjunglete jen pokud přesně víte, kde je.

VS

Master Yi

Medium

Podobný jako Jax, ale z mé zkušenosti mnohem více otravný.

VS

Olaf

Hard

Velice otravný, špatně se mu utíká, nic ho nezastaví. Do late game odpadá.

VS

Rek'Sai

Medium

Čistě skill matchup, záleží na tom, kdo dokáže lépe vyvíjet tlak a pomáhat svým linkám.

VS

Rengar

Hard

Kvůli vašemu W je to jeden z nejotravnějších matchupů. Vaše křoví jsou používána proti vám. Pokud se Rengar nefeedne, tak se to dá uhrát, ale pokud nabere killy, tak je nezastavitelný

VS

Shaco

Hard

Velice nepříjemný matchup, může vás counterjunglit, vy musíte hrát do jeho jungle na opačné straně, abyste neztráceli na XP. Může dodgnout většinu vašich spellů. Dávejte si velký pozor

VS

Udyr

Medium

Poměrně jednoduchý matchup, můžete ho jednoduše zastavit, ale může být nepříjemný, pokud ví, co dělá.

VS

Vi

Medium

Jako Ivern můžete před tímto nejvíc OP pickem svůj team docela slušně zaprotectit. natahování Q jí zrušíte svým Q, daisy jí to taky může zrušit.

Proč hrát Iverna? Back to Top

Ivern je supportící jungler, poměrně závislý na svém teamu. Má velice rychlý jungle clear a skvělou synergii s bruisery. Navíc hodně lidí zatím neví, jak přesně funguje, což se dá využít jako výhoda pro vás.

Výhody:

 • Dobré CC z Q a ult
 • velice užitečný pro team na kontrolu objectivů, protect carry
 • Skvělý na peel
 • Daisy je vlastně 6. člen teamu, který může vytankovat hodně damage
 • Po levelu 6 se dá lehce divovat třeba botlane, což většinou vyhrává hry (first blood turret, drak)
 • Na supporta slušné damage v early a midgame
 • Cheesy start na braní buffů
 • Skvělý na counterjunglení pomocí pasivky a smitu
 • Dobrý powerspike se 2 itemy
 • Předávání buffů svým spoluhráčům (ideální pro greedy junglery jako jsem já, kteří nechtějí svůj buff pustit)
 • Velice nepříjemný a otravný pro enemy team kvůli svým slowům a CC
 • V late game můžete mít daisy téměř pořád (5 sekundové okénko)
 • Staví levné itemy - full buildu může dosáhnout už kolem 30. - 35. minuty
 • Skvělé early game ganky, už od levelu 2, mnohdy to enemy zaskočí
 • Hodně štítů a healů pro váš team, i špatné carry udržíte naživu.
 • Všechny matchupy se hrají stejně, každý se dá docela jednoduše vyhrát.
 • Po levelu 6 vyhrává téměř každé 2v2 nebo 3v3
 • Skvělé hlášky (mluvení s jungle campy)

Nevýhody:

 • Umělá demence Daisy (nutnost neustálého ovládání)
 • Poměrně squishy v early game
 • V late game závislý na teamu
 • Křoví můžou být využita proti vám
 • Váš team nemusí vědět, jak funguje, vaše Q je může zabít
 • Méně XP z golemů oproti ostatním junglerům
 • Poměrně náročný na hraní (jiný clear path než ostatní jungleři, ganky jsou závislé na skillshotech)

Jungle clear Back to Top

Po patchi 7.10 se úplně změnil jungler clear path, staré cesty se buď nedjaí dělat nebo vám po nich zůstane minimum HP, se kterými už nic neuděláte.

Momentálně se již nedá příliš efektivně dělat steal enemy buffu, early game je tedy spíš ve vaší jungli. Jsou asi 2 hlavní cleary, v obou skončíte na opačné straně než na které začínáte, pro opačnou stranu je to stejné. Z clearů si vyberte podle matchupů na linkách a podle enemy junglera.

Budu používat termín "tap", to znamená, že označíte camp a nebudete ho smitovat

Clear 1

Můj oblíbený clear, nemůžete během něj ovšem používat spelly na mobilitu. Tapnete red buff (dejte si k němu wardu), tap raptory (tyto dvě akce můžou jít v různém pořadí, je to časově stejné.). Jdete rovnou na blue přes blasting plant, smitnete jej. Tapnete grompa, vlky a vezmete raptory a red. Nyní přichází trošku náročná část, jde čistě o timing.

Smite má v tento moment asi 15 - 20s CD, smite neruší váš recall. Označíte golemy a 6-7s před nabitím smitu začnete recallovat a během recallu smitnete golemy. Koupíte boty, control wardu a jdete vzít vlky a golemy. Buď můžete jít gank nebo jít díky W zjistit, kde je enemy jungler a dát wardu na jeho raptory a control wardu do keře za redbuff.

Video: WIP

Clear 2

Velice podobný starému full clearu, trochu upravený. Začnete na vlcích, tapnete je. Smitnete blue, tapnete grompa a jdete na druhou stranu mapy. Tapnete raptory a redbuff, vezmete vlky a grompa, recallnete. Koupíte boty a control wardu. Vezmete raptory a red, smitnete golemy, můžete jít gank nebo opět vizi do enemy jungle.¨

Video: WIP

Tipy a triky Back to Top

Pokud jste nečetli sekci s abilitami, doporučuji se vrátit tam. Některé tipy tam popisuji, některé zde ale ještě rozvedu více.


Q jako spell na mobilitu


Vaše Q můžete hodit na camp a přitáhnout se k němu. Můžete se tak rychleji dostat do enemy jungle při counterjunglení nebo naopak utéct, případně se rychleji pohybovat po vlastní jungli


E jako slow při ganku


Velice často používám E jen kvůli slowu. Dám ho na sebe nebo svého spojence (podle toho, jak jsem v rangi), doběhnu k enemy, dám slow a potom teprve házím Q. Tato strategie se hodí pouze na botlane/toplane, midlane je na toto příliš krátká.


Chaser Daisy


Daisy má větší movement speed než vy. Můžete na ni dát E a nechat ji doběhnout enemy na slow a potom ji dohnat. Nebo pokud nechcete riskovat svůj život a dát slow, můžete na ni dát E a potom někoho trefit Qčkem.


W na braní barona nebo draka


Po nerfech už sice nezakrývá objectivy, ale dá se tím pořád odříznout vize enemy (dát do vstupu do baron/dragon pitu).


W při ničení nebo bránění věží


Pokud pushujete enemy věže, můžete naskládat řadu křoví na okraj dosahu věže, do kterých se můžete schovávat a bezpečně ničit věž. Pokud ovšem ztratíte kontrolu a přestanete pushovat, křoví mohou být použita proti vám

Při bránění můžete naskládat křoví kolem věže a schovávat se v tom a ničit miniony, bráníte se tím případnému poku přes AA od enemy.


Jednoduché braní barona


Pokud máte silné AP carry na midu jako je 69.png nebo 13.png můžete jim předat blue buff a ve 20. minutě jít barona. Jednoduše tam dáte křoví, vyvoláte Daisy a necháte ji tankovat (dáváte jí štíty). Prvně se ale ujistěte, že tam nemají vizi. Baron takhle může padnou velice rychle, což zaskočí enemy a vy si tím můžete získat velkou výhodu.


Schování Q do W


Během ganku můžete část animace Q schovat do W (je to hůře viditelné).


Ničení věží

S Daisy  je jednoduché ničit věže. Dávejte jí E, nechteji tankovat, dejte si pod sebe W. S red buffem k tomu půjdou věže rychle dolů.

Kdo jsem? Back to Top

League of Legends jsem začal hrát na konci sezóny 4 jako support main. V sezóně 4 jsem ještě nehrál rankedy a jen jsem levelil. V sezóně 5 jsem se převážně s 412.png dostal do goldu, ale potom jsem přestoupil na jungli. Jednu dobu jsem hrál pouze jungle 245.png, s nímž jsem se dostal do Platinum 3. Po jeho mini-reworku už je složité ho hrát v jungli, ale na lince si ho pořád rád zahraji. Ke konci sezóny 6 jsem se dostal do Diamond 5.

Nedávno jsem si vyzkoušel Iverna a do toho champa jsem se zamiloval. Chtěl bych se tedy s vámi touto formou podělit o mé zkušenosti s ním.

Momentálně jsem D4 ve flexQ a D4 v soloQ. Podle lolskill hodnocení jsem top 100 Ivern world a dle leagueofgraphs dokonce top 250 Ivern world.
Moje snažení s Ivernem:
TopIvernnewest.png

ivern.png


Kdyby vám zde chyběl nějaký matchup nebo kdybyste našli nějaký překlep/nedostatečně rozvedené, nebojte se napsat do komentářů, chyby budu průběžně opravovat a informace o matchupech dopisovat.

Send Feedback